MEDİTASYON

Meditasyon çok eskilere dayanan bir tekniktir. Ve birçok kültürde varlığını sürdürmektedir. Önceleri Doğu' ya has bir yöntem olan meditasyon modernize edilerek günümüz insanlarının kolayca uygulayabileceği hale getirilmiştir. Meditasyon, basitçe zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirerek iç güçümüzle temasa geçebilmemizi, iç güçlerimizi dinleyebilmemizi sağlar.

Meditasyon kişilerin  stresini azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, yaşam enerjisini  ve iç sakinliğini dolayısıyla iç huzurunu arttırdığı bilinmektedir. Sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sonuçlarına kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Meditasyon deneyimleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişinin uygulamış olduğu teknik buna en büyük etkendir. Kişi kendisine en uygun tekniği deneme yanılma yoluyla bulabilir.

Günün her hangi bir zamanında yapabileceğiniz gibi, sabahın erken saatlerinde yapacağınız bir meditasyon gün boyunca size etkisini daha fazla hissettirecektir.

Teorik olarak meditasyonu bir kitaptan öğrenmek mümkündür. Ancak yeni başlayan kişinin kafasına takılan ve sormak isteği soruları olacağından bir ögretmen eşliginde başlaması daha faydalı ve hızlı olacaktır.

Meditasyon kişinin kendini mutlu,huzurlu,kendine güvenen,korkusuz,hoşgörülü,coşkulu,neşeli ,hayattan daha fazla tad alan bir kişi olmasına en önemlisi de kendini fark etmesine yardımcı olur. Kişiyi  ruhsal ve bedensel yönden  daha sağlıklı olmasını sağlar.