SICAK TAŞ TERAPİSİ

 

 

Sıcak Taş Terapisi, ilk olarak 1993 yılında Arizona’da Mary Nelson Hannigan tarafından bulunmuş olup, Mary Nelson Hannigan 1999 yılında ilk kez İngiltere’de bu masaj tekniğini yaygın olarak kullanmaya ve başka insanlara öğretmeye başlamıştır.

Sıcak Taş Terapisi (Lastone Theraphy), ısıtılmış taşlar kullanılarak taşa hapsolmuş ısının bedenin derinlerinde hissedilmesini sağlayan bir masaj terapi çeşididir. Sıcak taş terapisi, ısıtılmış veya soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik kullanılarak uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Sıcak Taş Terapisinde kullanılacak olan taşın uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle bu özelliğe sahip olan volkanik lav (bazalt) taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılıp, belli bir ısıya geldiklerinde uzman tarafından vücuttaki kilit noktalara yerleştirilir.Taşların vücuda verdikleri ısı sayesinde kan dolaşımı hızlanır. Sıcak taş terapisinden sonra aromaterapi (aromatik yağlar ile yapılan masaj türü) uygulanır.

Sıcak taş terapisi çok özel bir terapi çeşidi olmakla birlikte, taşların enerjisi masaj uygulanan kişiye fiziksel bir rahatlamanın yanı sıra duygusal ve zihinsel açıdan da sakinlik ,huzur ve arınmışlık hissi verir.

Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. · Bel ve Sırt Ağrısı, Spor Yaralanmaları, Kas, Kemik ve

Eklem Rahatsızlıkları,

· Stres, Gerginlik, Uykusuzluk, Baş ağrısı

· Regl Sancıları, Hamilelikte yaşanılan Bel-Sırt Ağrıları,

·  Solunum, Dolaşım, Sindirim Sorunları