TAŞLARIN TEMİZLENMESİ VE SAKLANMASI

Sıra geldi aldığınız taşların bakımı ve saklanmasına.....

Birçok taş kırılabilen bir yapıya sahiptir. Tamburlanmış taşların saklanması diğer kristallere göre daha kolaydır. Tambur taşlarınızı kadife bir çanta içinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.Ancak, doğal halde işlenmemiş taşlarınız daha hassas olacağından bunları tek tek muhafaza etmenizi öneririz.

Taşları temizlemenin 2 yolu vardır. Bunlardan ilki, taşınızı 12 saat ila 24 saat toprağın üstüne bırakmaktır. Diğer bir yol ise, akan suyun dibine veya bir kap suda 12 saat ila 24 saat bekletmektir. Temizlemek için geçecek süre taşın kullanılış şekline göre değişir. Çoğu kaynakta, taşları tuzlu suyla ve direkt tuza bırakmaktan da bahsedilmektedir. Ancak, bazı taşlar deniz tuzu ile arındırılır.

Programlanacak olan kristal kuvarsları deniz tuzu veya deniz suyu ile arındırmak gerekir. Bu arındırmayı çabuklaştırmak için 2-3 damla elma sirkesi ilave edilerek işlem hızlandırılır. Yanlız, deniz tuzu/deniz suyu bütün taşların temizlenmesi için tavsiye edilmez. Nedeni ise; taşların yapısı ve güzelliğini bozmasıdır.