YOGA

Yoga, farklı hareketlerin bir araya gelmesinden oluşan vücut, zihin ve ruhu kapsayan oldukça eski bir kendini geliştirme sistemidir. Vücudun tüm bölümlerini esnetip, her bir noktayı ayrı ayrı çalıştırır .Zihni ve ruhu dinlendirir ve tüm bedenin huzura kavuşmasına yardımcı olur. En önemlisi; yüksek seviyede enerji akışını sağlayabilme olanağı tanır. 

Hindistan'da binlerce yıl once doğmuş bir yaşam biçimidir. Dünyadaki en eski kişisel gelişim sistemidir. Yoga da vücut bir araç gibi görülür. Beyni aracın sürücüsü, aracın modelini ruh ve araçın hareketi için kullanılan gücü de faaliyet,duygu ve zeka olarak belirlediler. Aracı yani beyni, ruhu ve faaliyet - duygu - zeka üçlüsünü düzgün ve iyi bir şekilde kullanabilmek için eşsiz bir method geliştirdiler.

Yoga vücut, zihin ve ruhu kapsayan oldukça eski bir kendini geliştirme sistemidir. Yoga düzenli olarak yapıldıkça; vücudun diri, metabolizmanın dengeli, sinir sisteminin güçlü, kan dolaşımı ve hormonal fonksiyonların düzenli olarak çalışmasına katkıda bulunur. Zihne ve ruha huzur ve mutluluk getirir. Vücudun esnekliğini sağlar. Kaslara, eklem yerlerine iç organlara ve sinir sistemine güç verir; sağlamlaştırır. Solunum organlarının düzenli çalışmasını sağlar, düzenli nefes almayı öğretir, sindirim problemlerini çözer, iç salgı bezlerini çalıştırarak normal dengeyi sağlar, omurga sinir sistemine güç verirerek hastalıkları önler, zihnin durulmasını sağlar ve olumlu düşüncelerin üretilmesini sağlar; bütün bedeni güçlendirip dinçleştirir, vücudu güzelleştirir, rahatlık verir, sakinleştirir ve sabırlı olmayı öğretir; insanı özbenliğine kavuşturur.

Yoga, içsel bir uygulamadır, yani kişinin kendini bütünsel olarak geliştirmesiyle ilgilidir. Burada amaç, insanın ve dünyasının iyileştirilmesidir.

Yoga, insana kendini tanımasını, tanıyabilmesi için gözlem yapabilmesini öğretir. Böylece insan kendini tanıdıkça varlığına ters düşen davranışlarından kurtulur, çevresinde bulunan güzellikleri kendisine katar.