(SiO2) Sertlik 6.5-7

Anahtar Kelimeler: Cesaret, canlılık, güven, hareketlilik
Element: Ateş
Çakra: Kök, solar pleksus
 
Kuvars ailesinin bir üyesi olan kalsedon taşının portakal renkli çeşididir. Ingilizce ‘’carnelion’’ kelimesi akik ile aynı anlamda olup, adını kornel denilen vişne türünden almıştır. Eski çağlarda savaşmaya giden askerler kendilerini korumak amacı ile ve daha cesur savaşa bilmeleri için üzerlerinde akik bulundururlardı. Kral halkına konuşma yapacağı zaman kendini açık ve net bir şekilde güzelce ifade etmek için mutlaka akik yüzük veya kolye takardı.
Akik çok güçlü etkileri olan çok faydalı bir taştır. Bunun içindir ki Hz. Muhammed akik bir yüzük takardı. Akik uğur ve bereket taşıdır, bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan akik taşıyan kişiyi tehlikelerden korur, yaşadığı ortamdaki uyumsuzluklara son verir.


Kök çakra ve solar pleksus çakrasını harekete geçirir. Kişiye yaşam enerjisi, yaratıcılık ve kendine güven sağlar. Güven, cesaret, liderlik, güç ve tutkuya ihtiyaç duyan herkesin kullanması tavsiye edilen bir taştır.
Kuvars, jasper ve kalsedon ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışır ve enerji verir. Pembe kuvars, mavi dantelli agat, jasper ve kalsedon ile kullanıldığında tüm çakraları harekete geçirir. Eğer ekstra bir topraklama yapmak istiyorsanız kök çakrasına akik ile birlikte dumanlı kuvars koymalısınız. Daha yoğun bir enerji istiyorsanızkalp çakrasına Moldavit, Alın (3.göz) çakrasına penakit, taç  çakrasına danburit veya petalit koymalısınız.


Akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır. Hamilelik döneminde anne ve bebek için ideal bir taştır. Kırmızımsı-turuncu renginden dolayı bu taşa ateş taşı veya gezgin taşı da denir. Rengi nedeniyle fiziksel canlılığı artırmaya, sosyal ortamlarda ihtiyaç duyulan kendine güven ve topluma kendini kabul ettirmeyi sağlar. Akik bunların yanı sıra karabasana, korkalığa ve metabolizmanın düzgün çalışmasına faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler
Sırt ağrıları, rpmatizma, iltihaplı romatizma, sinir ağrıları (nevralji) ve depresyon tedavilerinde kişinin iyileşmesine yardımcı olur. Cebinizde veya cüzdanınızda taşıdığınızda bolluk ve bereket getirecektir. Evinizin ve işl yerinizin giriş kapısının yakınlarında bulundurduğunuzda evinizi ve iş yerinizi korur, bolluk ve bereketi ortama davet eder.