AGAT (SiO2) Sertlik:6.5-7

Agat kalsedon grubunda bir çok çeşidi olan bir taştır. Agat “achat” ismini Sicilya' da bulunan Achates nehrinden almıştır. Doğada çok bulunan taşlardan biri olmasına rağmen, renklerindeki ve halkalarındaki dağılımındaki çeşitliliğin sınırsızlığı nedeniyle her zaman aranılan taşlardandır. İsa dan önce, 3000 yılından beri bilinmektedir. Yüzyıllardır Hindistan' da mücevher yapımında kullanılmaktadır. Agat Taşı genel olarak uzun ömür ve mutluluk simgesidir. Günlük stresi alır. Vücudumuzda gerginlik hissettiğimiz bölgelere uyguladığımızda sıcaklık hissi verir, bu bölgelerdeki ağrıları gidermek için de kullanılır. Cilt hastalıklarında böcek sokmalarında, cilt enfeksiyonlarında problemli bölgeye direkt olarak uygulanması ile faydalanılır. Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır. Kemik ve diş yapısının kuvvetlenmesine yardımda bulunur.

Mavi Dantelli Agat
Anahtar kelimeler: İletişim, güven, berraklık
Element: Su
Çakra: Boğaz çakrası
Boğaz çakrasının güçlü olarak çalışmasına yardımcı olur, bu çakradan gelen enerjiyi güçlendirir. Diğer agatlar gibi yavaş ve istikrarlı bir şekilde çalışır. Gece boyunca gördüğümüz rüyaların gerçekleşmesine yardımcı olamaz belki ama rüyalarımızdaki gibi bir hayata sahip olabilmemiz için hayatımızı pozitif yönde etkiler. Mavi dantelli agata “diplomat taşı” denir. Kendisini ifade etmekte zorlanan kişilerin konuşmalarını akıcı olarak yapabilmeleri için takması faydalı olacaktır. Eski çağlarda, senatoya giren diplomatlar konuşma yapmadan önce bu taşı yalayarak kekelemeden akıcı bir şekilde konuşmalarını yaptıkları anlatılmaktadır. Aynı zamanda üçüncü göze tutarak bilinçaltımızda bulunan düşünceleri yatıştırıp, teskin etmeye yardımcı olur. Mavi dantelli agat boğaz ağrısı, farenjit ve boğaz bölgesindeki iltihaplanmaların tedavisinde yardımcı olur.
Dentiritli Agat
Anahtar kelimeler: Büyüme, gelişme ve içsel çalışma yoluyla bilgelik
Element: Dünya
Çakra: Bütün çakralar
 
Bedensel ve zihinsel yönden kuvvetlendirici özelliğe sahip olan agat taşı, taşıyan kişiyi tehlikelerden korur. Bunun yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 
Ateş Agat
Anahtar kelimeler: Canlılık, cinsellik, yaratıcılık
Element: Ateş
Çakra: Kök hara ve solar pleksus
Kişinin yaratıcılık özelliğini etkin bir şekilde kullanabilmesi, yaratıcı fikirlerini uygulamaya koyabilmesine ve bu fikirleri ifade etmesine yardımcı olur. Kişinin yaşama sevinci taşımasına, bazı konularda risk alabilmesi için cesaret vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda özellikle kök çakraya h,tap ettiği için kısırlığa faydalı olduğuna inanılır “sonsuz gençliğin taşı” denir.
Yosunlu Agat
Anahtar kelimeler: Kararlılık, sebat, topraklama
Element: Toprak
Çakra: Kalp ve kök çakra
 
Herkes için faydalı özelliklere sahip bir taştır. Fiziksel etki alanı içinde bulunduğu çevreye denge ve kararlılık ile ilgili olumlu enerji ler yayar. Kişinin kendine güvenini arttırır, kararsız kişilere faydalı olur. Bu taş ile ilgili olarak tek bir cümle de şunu söyleyebiliriz , “ yavaş ve emin adımlarla içinde bulunulan yarışta başarılı olunur”. Kişinin algılarını açar.