JADE

Anahtar kelimeler: Sağlık, ruhsal bilinç, korunma, negatiften arınma, cesaret, net düşünceler
Element: Toprak, rüzgar       
Çakra: Kalp, taç, alın

 

YEŞİM, saflık ve sükunetin sembolüdür. YEŞİM kalp çakrasıyla bağlantılı olarak aşkı ve bağlılığı artırmak için çalışır. YEŞİM taşı taşıyan kişiyi zararlara karşı korur ve uyum getirir. Şans ve arkadaşlık etkisi olduğuna inanılır.
Psikolojik açıdan YEŞİM kişiliği dengeler, bireyin duygu ve düşüncelerine uygun olarak hareket etmesini sağlar. Kişinin olumsuz ruh halinden uzak durmasını sağlar.
YEŞİM rüya taşıdır. Alın bölgesinde tutulduğunda  yorum gerektiren anlamlı rüyalar görmenizi sağlar. YEŞİM, kişiyi gerçek kimliğinde kendini toplumda ifade edebilmesi için cesaret verir. Böbrekler için özellikle faydalıdır.
YEŞİM, neprite ve Jadeite  taşlarının ortak özelliklerini taşır. YEŞİM taşı adını İspanyolca ‘’piedra de yjado’’, Latince ‘’ lapis nephrictus’’ kelimelerinden türemiş ve taşların bel kemiği manasını taşımaktadır.
YEŞİM ; böbrek ve böbrek üstü bezlerini tedavi eder. Vücudu toksinlerden arındırır, hücreleri ve iskelet sistemini yenilemeye ve ameliyat sonrasındaki dikiş izlerini iyileştirmeye faydalıdır. Kısırlık tedavisinde, doğum ve hamilelik esnasında yardımcıdır. Vücuttaki su- tuz ve asit – alkalin oranlarını dengeler.
Vücutta tene temas halinde taşınmalıdır veya yaşadığınız ortamda bulundurulmalıdır. Çinliler, YEŞİM  taşıyarak taşın bütün etkilerini vücuda yansıttığına inanmaktadır.Bu yüzdendir ki Çin de sokakta karşınıza çıkan çinlilerin çok büyük bir kısmının boynunda yeşim kolye görürsünüz. Boyunlarından neden bu kolyeyi çıkartmadıklarını sorduğunuzda ise yeşimin onları kötülüklere karşı koruduğunu ve şans getirdiğini söylerler.
 
MAVİ-MAVİ/YEŞİL YEŞİM: Barışı temsil eder. İçsel sükûnet ve sabır getirir. Yavaş etki eder ancak istikrarlı bir şekilde fayda sağlayan bir taştır. Kişinin olaylara objektif yaklaşmasına kontrol dışı gelişen olayları kontrol altına alınmasını sağlar. Astım, bronşit, solunum yolu enfeksiyonlarında tedaviye destek olur.
KAHVERENGİ YEŞİM: Güçlü bir topraklama özelliğine sahiptir. Bulunduğu ortama konfor ve emniyet sağlar. İş, ev gibi ortam değişikliği yaşayan kişilere ortama ayak uydurmasına yardımcı olur.
YEŞİL YEŞİM: En çok bilinen YEŞİM türüdür. Sinir sistemini onarır. Kişiye enerji verir. Nefrit ve Jadeit ’ten bu özelliği ile ayrılır. Nefrit, güçlü bir kalp onarıcıdır. Jadeit ise travma ve cerrahi müdahale sonucunda kişiye kendini yenilemesi konusunda yardımcı olur.
MOR YEŞİM : Duygusal çöküntülerin tedavisinde etkilidir. Kişiye mutluluk verir
KIRMIZI YEŞİM: Kişinin hayata tutkulu bir şekilde bağlanmasını sağlar, güçlü bir enerji kaynağıdır. Tai chi gibi sporlarda tüm vücuda dayanıklılık ve enerji verir.
BEYAZ YEŞİM: Kişinin enerjisini olumlu yönde kullanmasını sağlar
SARI YEŞİM: Korku ve endişeden kurtarır. Kişinin kendine güvenmesini sağlar. Sindirim sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasına destek olur.